Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

choroby

choroby... ak mate podozrenie na chorobu hlodavca- je potrebne ist k veterinarovy.
   ako HO ZOBRAT K VETERINAROVY?
 
  1.-zviera opatrne prelozte na teply uterak alebo handru-je potrebne aby bol v teple
 2.-  na uteraku ho pokojne preneste do krabice- samozrejme krabica (alebo prepravka) musy mat male otvory aby mal kadial prudit vzduch
 3.-do krabici (prepravky) mu dajte  PITNU VODU a kusok žradla
4.-cestou k veterinarovy ho neste pomaly a zdrzujte sa hluku-nesmie dostat šok ( šok- je stav, kedy sa zviera velmi boji a ma zniženu frekvenciu srdca a mozu- pri neupokojeni môže dôjst k umrtiu!)
5.-klrabicou velmi netraste
6.-veterinarovy musite povedat co mu je(pre istotu si zoberte zo sebou aspon par penazi) ale bezna prehliatka nestoji nic
7.-ak pojdete neskoro k veterinarovy, hlodavec sa uz nebude dat zachranit (hlodavce su velmi nachilne zvierata- ak ochoreju a v cas sa neliečia je velmi pravdepodobne ze neprežiju.
 
 
 
 
 

                   Prvé príznaky chorôb:

1.hnysava hrčka na tele
2.stsť-má byť jemná a leskla. Ak je Matna, vypadáva a je na prvý pohlad iná ako zvyčajne- ide o chorobu

3.Oči- maju byť mierne vypuklé a velke čierne- ak ma hlodavec oči prižmurene alebo kolo nich rervene napuchnute lôžka-choroba
4. spavost- v kuse spi
5.nepije a nežere
6.reč- ak ho niečo boli piska pri dotyku alebo si bolavé mieto oblyzuje
7.agresívnost-velmi chore zvierata su agresívne ako zvyčajne
8.nreaguje- prvý reflex je ak ho jemne stlačíte tak aby ho to bolelo a on nereaguje- je chory
9.Vytok- vytok s nosa,očí uší-CHOROBA! (infekcia)
           TREBA IST K VETIKOVY!!!
 
 
 

Ochorenia

Hnačka:
Hnačka je ochorenie, ktoré spôsobujú vírusy, baktérie, či jednobunkové parazity. Môže byť zapríčinená napríklad zlou alebo jednostrannou stravou, špinavou vodou, mokrou podstielkou. Všetky tieto príčiny treba odstrániť. Tiež v škrečkovom jedálničku vynechajte zelenú, šťavnatú, potravu a nahraďte ju len obilím, kvalitným senom, ovsenými vločkami a suchármi. Na pitie zvieratku uvarte harmančekový alebo (!)veľmi slabý(!) čierny čaj, ktorý mu samozrejme podávajte vlažný až studený a bez (!)cukru(!)
Príznaky: mäkký, mazľavý až neforemný trus
Správanie škrečka nemusí byť nezvyčajné, môže sa správať normálne.
Ak sa jeho stav však po 2-3 dňoch nezlepší, navštívte so škrečuľkom veterinára.
Prechladnutie:
Prechladnutie môže byť spôsobené prievanom, výkyvmi teplôt, veľmi vysoká alebo naopak nízka teplota, príliš suchý, či vlhký vzduch, alebo vlhkosť v klietke.
Klietku preto vyčistite a dajte na miesto s teplotou okolo 23°C.Ak sa stav po niekoľkých dňoch nezlepší, zájdite so škrečkom k veterinárovi
Príznaky: hlasné dýchanie, časté kýchanie a ľahko zalepené oči, apatické chovanie, nezáujem o potravu
Malé pohryznutia a poranenia:
Väčšinou sa zahoja veľmi rýchlo pre to nie je dobré ošetrovať ich. Škrečok si ich olizovaním vyčistí sám.
Vnútorné zranenie:
Môže sa stať, že škrečok spadne na zem z veľkej výšky. Nemusí to byť pre neho smrteľné, no napriek tomu môže ostať ležať alebo stáť ako keby sa zasekol. Vtedy ho opatrne vezmite dajte ho do klietky a udržujte v teple. O chvíľu by mal zase normálne behať po klietke. Ak sa začne správať neprirodzene, môže to byť dôsledkom vnútorného zranenia napr.: zlomeniny. Okamžite ho zoberte k zverolekárovi aj keď v tomto prípade pomôže len málo. Ak návštevu zverolekára nepokladáte za dôležitú, zahojeniu poranenia pomôžete podávaním minerálnych látok a vitamínov.
Príznaky: zvieratko po páde alebo inej príčine možného vnútorného zranenia sa pohybuje neprirodzene.
Problémy zo zubami:
Predídete im dostatočným množstvom vecí (konárikov, tvrdej potravy, ...) na obhrýzanie. Ak nijaké problémy však nastanú môžu byť spôsobené nie len pri nedostatočnom obrusovaní hryzákov, ale aj deformáciou čeľustí. Tá sa vyliečiť nedá, preto je nutné dať hryzáky pravidelne obrusovať. Niekedy sa hryzáky aj zlomia no pri dostatočnom množstve minerálnych látkach rýchlo opäť dorastú.
Zapálené, zlepené očká:
Môže sa stať, že váš škrečok sa zobudí a z jedného dňa na druhý sa mu zapáli očko. Zvieratko sa síce snaží si ho vyčistiť, no ak sa mu to nepodarí a jeho stav sa do 1-2 dní nezlepší, môžete vyskúšať nasledovný "liek": Vyvarte vrecúško harmančekového čaju podľa návodu a nechajte ho vychladnúť. S ním potom potrite opatrne choré očko škrečuľka. Treba však rátať s tým, že sa mu to nebude páčiť a bude sa snažiť ujsť, preto si dajte pozor, nech škrečkovi neublížili silným stiskom alebo naopak, aby vám neušiel. Ak sa netrafíte celkom na očko, nevadí, lebo škrečok si čajík s vrecúška umývaním do očka nanesie. Túto kúru opakujte aspoň 2-3 dni. Je tiež možné, že už na druhý deň po vašom liečení, bude očko zdravé, v tom lepšom prípade : ) (ako to bolo u mojej škrečuľky). Ak nepríde k zlepšeniu, zájdite za veterinárom.

Nádor:
 Neviem nakoľko je toto ochorenie rozšírené, ale ešte som sa s ním nestretola. Bohužiaľ zrejme nič okrem operácie nepomôže, no ani tá vám nezaručí vyzdravenie vášho miláčika.
Príznaky: pevný hrbolček na tele škrečka, apatické, prípadne podráždené chovanie
Kožné choroby:
Môžu ich spôsobovať aj slnečnice a orechy, preto to s nimi pri rozmaznávaní vašich škrečuľkov nepreháňajte.
Iné ochorenia: Pri iných zložitejších ochoreniach radšej navštívte veterinára a nespoliehajte sa na to že svojho škrečka vyliečite sami. Inými ochoreniami sú napríklad vypadávanie srsti, či zriedkavá rakovina, u škrečkoch do 3 mesiacov to môže byť zápal mozgových blán, ktoré je bohužiaľ prenosné aj na ľudí.
Staroba: Toto nie je choroba a nedá sa jej predísť ničím no dá sa oddialiť dobrou starostlivosťou. No aj tak sa na škrečkoch starších ako 2.5 roka začína prejavovať starnutie a to tým, že spí viac, je menej a pohybuje sa pomalšie. Nechajte ho teda v pokoji a nevyberajte ho tak často ako obyčajne. Tiež od neho nemôžete čakať že bude stvárať také neplechy ako keď bol malý. V žiadnej tabuľke však nenájdete ako dlho sa dožije práve váš škrečok, zodpovedajú za to jeho "gény" a vaša starostlivosť.
 


 
 
TOPlist