Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Rubrika1

          ROZMNOŽOVANIE:

 Neviem či je môj  hlodavec  samec či samička!!!

  SAMIČKA (hore)
                                                   SAMČEK (dole)

   SAMEČEKOVIA  su zväča pokojnejší ako samičky.to je tá výhoda.


 

Ak si nechcete ihneď založiť chovnú stanicu, je dôležité, aby ste vedeli správne určiť pohlavie Degu. Najlepšie ešte pred kúpou, pretože inak by ste mohli byť nemilo prekvapení. Ak budete Degu kupovať v chovprodukte, určite sa spoliehajte na vlastný úsudok, lebo zamestnanci nebývajú školení a často ani netušia, čo to ten hlodavec vlastne je.

 Určiť pohlavie hlodavca  nie je až také jednoduché, ako napr. u potkanov. Samce  totižto nemajú viditeľné semenníky. Celkovo, pohlavné orgány samcov a samíc sú na prvý pohľad identické. Obe pohlavia majú ústie močovej rúry vyvýšené – vyzerá ako taký malý „pipík“. Rozdiel je iba vo vzdialenosti tohto „pipíka“ a konečníka. Samičky(female) medzi nimi nemajú takmer žiadny priestor avšak samce(male) ich majú vzdialené až cca 1cm. Rozdiel môžete pekne vidieť na obrázku. Niektorí chovatelia tvrdia, že rozlíšenie pohlaví je u malých Degu ťažšie. Ja mám opačnú skúsenosť. Bez problémov som
rozdiel pohlaví videla už u 2,5 týždňových .

 

Párenie

Pohlavnú zrelosť nedosahujú samce a samice v rovnakom veku. Samičky pohlavne dospievajú vo veku 6 – 7 týždňov, samce o niečo neskôr. To je aj najvhodnejší čas na oddelenie mláďat mužského pohlavia od sestier a matky.

 Pri výbere partnera bývajú  niekedy prieberčiví, ale spoliehať sa na to nedá. Preto ak skutočne nechcete mať mláďatá, držte samcov a samice od seba. Samotný akt párenia nie je ničím výnimočný. Hlodavce  pri ňom trepú chvostom a vydávajú cvrlikavé zvuky. Samček potom víťazoslávne píska.

 

 

Gravidita a mláďatká

 Čo sa týka tehotenstva, v tom sa  najviac odlišujú od ostatných hlodavcov a najviac sa pri ňom prejavuje ich spoločenské správanie. Gravidita  trvá približne 90-16 dni (pri každom hlodavcovy inak) dní. Na samičke sa to dá pozorovať cca po mesiaci, pretože výrazne priberie. V tomto čase by ste ju nemali veľmi brávať na ruky, aby sa nepoškodili plody. Ak je pri tehotnej samičke aj samček, veľmi vzorne sa o ňu stará. Jeho hlavnou úlohou je príprava hniezda, ktoré by malo byť v intímnom prostredí – teda v tomto období je pre Hlodavca  nevyhnutný domček. Ak sa v jednej ubikácii nachádza viac , pri príležitosti gravidity a
pôrodu domček opustia.

Vzhľadom na dĺžku tehotenstva sa mláďatá rodia plne vyvinuté, ochlpené a s otvorenými očami. Okrem mlieka sú okamžite schopné prijímať aj tuhú stravu. Jedna samica môže porodiť 4-8 mláďat, avšak aj iné počty nie sú vylúčené. Čerstvo narodené mláďatá majú tmavšiu farbu a výrazne väčšiu hlavu oproti telu. Ich zvedavosť sa nezaprie hneď po narodení, avšak pohybujú sa veľmi nemotorne. Preto by ste v tomto období mali z klietky odstrániť nebezpečné predmety(napr. koliesko), kým mláďatá trochu nevyrastú. V prípade úplnej rodiny(teda ak samček ostáva pri samičke celý čas) sa samček aj naďalej stará o svoju partnerku aj deti, ktoré bráva mimo domčeka. Po pôrode by ste ho však na 24 hodín mali dať do inej klietky, pretože v tomto čase môže samica opätovne otehotnieť. Potom počas doby kojenia by už k tomu nemalo dôjsť.

 Ak spolu chováte viacerých Hlodavcou , všetci budú asistovať pri výchove mláďat. Oni totiž nerozlišujú medzi vlastnými a cudzími deťmi. Ak v jednej dobe porodí viacero spolubývajúcich samíc, starajú sa o ne spoločne. Nezáleží na tom, koho mláďa príde, každá kojná samica mu dá napiť.

 Po približne 5-6 týždňoch je možné mláďatá vziať od matky. V každom prípade by ste mali odobrať aspoň samčekov, aby neoplodnili vlastné sestry alebo dokonca matku. Ako som už spomínala – párenie príbuzných Hlodavcou spôsobuje mutácie
génov a väčšiu pravdepodobnosť cukrovky.

 

  Hlodavce nie su samotarne zvierata. su od prírody žijuce v skupinkách. Ak mate doma hlodavca najlepšie prenho je ak mu najdete kamarata alebo nejakeho spoločníka! 


 

 
TOPlist